۶ مطلب مهم که درباره تخریب قبور ائمه بقیع باید بدانیم

شناسه نوشته : 26808

1399/03/08

تعداد بازدید : 82

۶ مطلب مهم که درباره تخریب قبور ائمه بقیع باید بدانیم
این جنایت، در راستای همان جنایاتی است که پیش از این، از زمان متوکل ناصبی شروع شده و در این زمان نیز با انفجار مقام عسکریین در سامرا ادامه یافته است و اکنون نیز وسعت آن به جنایاتی هم‌چون هتک حرمت مساجد و تخریب مساجد و حسینیه‌ها که در بحرین و توسط همان گروه‌ها انجام شده، رسیده است.

به مناسبت هشتم شوال، سالروز تخریب قبور ائمه بقیع علیهم السلام، درباره این اقدام ضد دین و غیر انسانی نکات زیر باید مورد توجه قرار بگیرد:

1- وهابيت که ساخته‌ی ذهن آل عبدالوهاب است در سال ١٢٠٠ قمری در عربستان حاکميت دينی را در دست گرفت در حاليکه آل سعود، حاکميت سياسی عربستان را عهده‌دار بوده و هست. محمدبن عبدالوهاب بنیانگذار این فرقه، فهم غلط خود از دين اسلام را که در افکار و نوشته‌هايش آشکار است، از ابن تيميّه و ابن قيّم جوزی گرفته است.
 
2- در هشتم شوال سال 1344 هجري قمري پس از اشغال مکه، وهابيان به سرکردگي عبدالعزيزبن سعود روي به مدينه آوردند و پس از محاصره و جنگ با مدافعان شهر، سرانجام آن را اشغال نموده، مأمورين عثماني را بيرون کردند و به تخريب قبور ائمه بقيع و ديگر قبور هم چنين قبر ابراهيم فرزند پيامبر اکرم، قبور زنان آن حضرت، قبر ام البنين مادر حضرت اباالفضل العباس و قبر عبدالله پدر پيامبر و اسماعيل فرزند امام صادق علیهم السلام و بسياري قبور ديگرپرداختند.

3- فقط شيعيان و اماكن مقدسه آن‌ها نبودند كه وهابيان آثار مجد و شكوه خود را در آن به نمايش گذاشته‌اند، مكه مكرمه و طائف نيز از حملات آنان در امان نماند. «جميل صدقي زهاوي» در خصوص فتح طائف مي نويسد: «طفل شيرخواره را بر روي سينه مادرش سر بريدند، جمعي را كه مشغول فراگيري قرآن بودند كشتند، چون در خانه‌ها كسي باقي نماند، به دكان‌ها و مساجد رفتند و هر كس بود، حتي گروهي را كه در حال ركوع و سجود بودند، كشتند.»

 
 
4- یکی از رفتارهای این فرقه، در سال ١٣٤٤ قمری [٩٤ سال قبل] انجام شد که طی آن مزار ائمه بقيع ع را تخریب کردند. این جنایت، در راستای همان جنایاتی است که پیش از این، از زمان متوکل ناصبی شروع شده و در این زمان نیز با انفجار مقام عسکریین در سامرا ادامه یافته است و اکنون نیز وسعت آن به جنایاتی هم‌چون هتک حرمت مساجد و تخریب مساجد و حسینیه‌ها که در بحرین و توسط همان گروه‌ها انجام شده، رسیده است.

5- خداوند به پیامبرش فرمود: ای رسول ما! بگو که من هيچ پاداشی در برابر رسالت خود نمی‌خواهم، جز مودت اهل بيت من. وهابیت اگر کمترین ذره‌ای برای فرمایش خدا و پیامبرش ارزش قائل بودند، مقبره اهل بیت پیامبر را خراب نمی‌کردند.

6- کمترین اثر این مقابر این است که از شعائر الهی است. شعائر، نشانه‌ای است که انسان را به یاد خدا می‌اندازد. در قرآن مصادیق متعددی از آن آمده است:
«دو کوه صفا و مروه از شعائر الهی است» سوره بقره آیه ١٥٨
و نیز «از مقام ابراهيم عبادتگاهی برگيريد» سوره بقره آیه ١٢٨
و همینطور «درباره مدفن آنها [اصحاب کهف] نزاع کردند که چه کنيم؟ گروهی گفتند بر روي قبر آنها بنايی بسازيم. گروه ديگر که در اين کار پيروز شده بودند گفتند مدفن آنان را مسجد می‌سازيم» سوره کهف آیه ٢١

    ترنم هدایت

    سایت مراجع تقلید

    آموزه های تربیتی براساس معارف اهل بیت علیهم السلام