مسئله فرزندآوری و مسئله ازدواج مجردان

شناسه نوشته : 33072

1401/02/24

تعداد بازدید : 22

 مسئله فرزندآوری و مسئله ازدواج مجردان
مقام معظم رهبری می فرماید: در مسائل خانواده به نظر من روی این چند موضوع بخصوص باید تکیه کرد و باید راه های عملی پیدا کرد. یکی از کارهای بسیار اساسی در این زمینه فرهنگ سازی است؛ باید فرهنگ سازی کنید. ببینید چگونه می شود فرهنگ سازی کرد؛ بالاخره بروید افکار عمومی را درست کنید، یعنی یک کار بزرگ این است. کار مردمی هم -که اشاره شد کارهای مردمی و اینها- کاملاً درست است. باید کار از دست مردم گرفته نشود، اگر چه دستگاه حکومت مسئولیت دارد، ما هم مسئولیت [داریم]، در مورد مسائل خانواده ما مسئولیت داریم، دولت ها مسئولیت دارند، همه ی دستگاه های مختلف حکومتی مسئولیت دارند و باید به وظایف شان عمل کنند لکن این پویش مردمی و حرکت عمومی مردمی نبایستی متوقف بشود.

«بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

...یک مسئله، مسئله ی بقاء خانواده و جلوگیری از تلاشی خانواده است. راه هایی را پیدا کنید! یکی از آقایان گفتند که طلاق در فلان شهر این مقدار کاهش پیدا کرده، خیلی خوب، این مهم است، این را دنبال باید کرد، این چیز خیلی مهمی است، خانواده ها را از تلاشی باید نجات داد. این یک مسئله است که باید دنبال کنید، راه های عملیاتی آن را پیدا کنید.

 

نکته ی دوم در مورد خانواده، فضای داخل خانواده است. فضای داخل خانواده خیلی مهم است...این احتیاج به قانون دارد، باید قوانینی وجود داشته باشد که روابط داخل خانه را که گاهی اوقات برخلاف عدالت و گاهی اوقات شکل های ناهنجاری دارد، اصلاح کند.

 

واقعاً به زن ها ظلم می شود؛ این البته مخصوص محیط ما نیست، در محیط های فرنگی بیشتر از اینجاها ظلم میشود، البته حالا من که می گویم به زن ها ظلم می شد، چون این جنبه غالب است و الّا گاهی هم به مردها ظلم می شد، یعنی الان هم همین جور است. باید یک هنجارِ درستِ دینیِ اسلامی تنظیم بشود و برایش ضوابط و مقرراتی گذاشته بشود که این هنجار بر محیط داخل خانواده حاکم بشود.

 

مسئله دیگری که در مورد خانواده اولویت دارد، مسئله ی فرزندآوری است و خیلی مسئله ی مهمی است. چند سال ما این مسئله را مطرح کردیم و گفتیم؛ خب یک عده از دختر خانم های خوب، خانم های جوان قبول کردند و عمل کردند لکن در محیط عمومی جامعه اثری از این قضیه نیست. الان آمار فرزندآوری ما به قدر جانشینی هم نیست، یعنی کمتر از جانشینی است، الان این جوری است. این معنایش این است که ما تا سی سال دیگر یک جامعه ی پیر داشته باشیم. خطر بزرگی است، این از همه ی خطرات بزرگتر است. این خیلی مهم است. این احتیاج به تلاش و کار دارد. مسلّماً راه هایی هم وجود دارد برای اینکه بشود این را درست کرد؛ باید بنشینید این راه ها را پیدا کنید.

 

یک [مسئله] هم ازدواج مجرّدان است. «وَ أَنْکِحُوا الْأَیامی مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ» این الان واقعاً [لازم است.] گاهی دخترهایی بدون آوردن نام یا گاهی هم با نام، به من نامه می نویسند که طالب ازدواجند و برایشان فراهم نمی شود. یکی از دعاهایی که بنده دائم می کنم برای ازدواج دخترها و پسرهایی است که مایل به ازدواجند و امکان ازدواج ندارند. فکر کنید ببینید چه کار باید کرد؟ همه ی اینها قابل علاج است. بایستی این را [علاج کرد].

 

در مسائل خانواده به نظر من روی این چند موضوع بخصوص باید تکیه کرد و باید راه های عملی پیدا کرد. یکی از کارهای بسیار اساسی در این زمینه فرهنگ سازی است؛ باید فرهنگ سازی کنید. ببینید چگونه می شود فرهنگ سازی کرد؛ بالاخره بروید افکار عمومی را درست کنید، یعنی یک کار بزرگ این است. کار مردمی هم -که اشاره شد کارهای مردمی و اینها- کاملاً درست است. باید کار از دست مردم گرفته نشود، اگر چه دستگاه حکومت مسئولیت دارد، ما هم مسئولیت [داریم]، در مورد مسائل خانواده ما مسئولیت داریم، دولت ها مسئولیت دارند، همه ی دستگاه های مختلف حکومتی مسئولیت دارند و باید به وظایف شان عمل کنند لکن این پویش مردمی و حرکت عمومی مردمی نبایستی متوقف بشود؛ کار اساسی را این می کند و دولت ها بایستی کمک کنند».

منبع : khamenei.ir

 

 

ترنم هدایت

سایت مراجع تقلید