نقش باورهای دینی در سلامت روان

نقش باورهای دینی در سلامت روان

شناسه خبر : 16168

1393/11/07

تعداد بازدید : 386

نقش باورهای دینی در سلامت روان
پرورش اعتقادات و باورهای دینی به دلیل آرامش بخشی آنها و نیز ترس گرفتار شدن به عقوبت الهی، از بروز آسیب های اجتماعی و اختلالات رفتاری و روانی پیشگیری می کند.
علی اسدی، معاون اجرایی دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت  وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا(، پرورش باورهای دینی میان افراد را یکی از راه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانست و افزود: پرسشی که مطرح می شود این است که تا چه میزان باورها و انجام فرایض دینی می تواند به سلامت روان افراد کمک کند و نقش و تاثیر اینها بر پیشگیری از آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و اختلالات روانی و رفتاری چیست؟
 
 
وی ادامه داد: در هر فردی یکسری باورها، ارزش ها و اعتقادات وجود دارند که با تکیه بر آنها می توان از بسیاری رفتارها که منجر به بروز آسیب های اجتماعی می شود پیشگیری کنیم.

وی افزود: در جامعه ای که ما زندگی می کنیم اعتقادات دینی بسیار عمیق است، این باورها وقتی به کودکان منتقل شود می تواند در پیشگیری از انوع آسیب ها بسیار مؤثر واقع شود.

یاد خدا از تنش های روانی پیشگیری می کند

معاون اجرایی دفتر سلامت اجتماعی روانی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: تصور بسیاری از روانشناسان بر این است افرادی که از یک تکیه گاه روانی قوی برخوردارند، آرامش روانی خاصی همراه دارد؛ چنانکه خداوند می فرمایند: « أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»
 
 
این کارشناس وزارت بهداشت تأکید کرد: انجام فرایض دینی و یادگیری صحیح و درونی کردن آنها و نداشتن تعصب های بی مورد می تواند از نظر بهداشت و روان اثر گذار بوده و به سلامت روحی و پیشگیری از انجام رفتارهای پرخطر و آسیب زای اجتماعی منجر شود.

وی یاد آور شد: وظیفه مسئولان، رسانه، آموزش و پرورش و دانشگاه ها این است که باورهای عمیق مذهبی با شکلی صحیح و بدون تعصب را در ذهن کودکان شکل دهند تا با درونی کردن آنها بزرگترین پیشگیری از انجام رفتارهای نادرست را کنترل کنند.

ترنم هدایت

سایت مراجع تقلید

آموزه های تربیتی براساس معارف اهل بیت علیهم السلام